Obliczanie urlopów wypoczynkowych – przykłady liczbowe

Jakub Pioterek

Autor: Jakub Pioterek

Dodano: 15 czerwca 2023

Każdej osobie zatrudnionej na podstawie umowy o pracę przysługuje prawo do 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego. Wymiar urlopu wypoczynkowego zależy od dotychczasowego stażu pracownika. Inaczej nalicza się urlop osobom rozpoczynającym karierę zawodową a inaczej osobom zatrudnionym na część etatu. Dlatego w niektórych sytuacjach jego obliczenie może sprawić pracodawcom trudności. Sprawdź przykłady liczbowe obliczania urlopów wypoczynkowych na 2023 rok.

Z komentarza eksperta dowiesz się:

  • Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika podejmującego zatrudnienie po raz pierwszy (urlop cząstkowy) – przykłady
  • Czy wykształcenie ma wpływ na długość urlopu wypoczynkowego – przykłady
  • W jakim przypadku pracownikowi przysługuje urlop wypoczynkowy uzupełniający – przykłady
  • Jak obliczać urlop wypoczynkowy pracownika zatrudnionego na część etatu – przykłady
  • Jak obliczać dodatkowy urlop wypoczynkowy dla pracownika niepełnosprawnego – przykłady

Pobierz praktyczne narzędzie:

Kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego

Kalkulator ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy

Kalkulator urlopu wypoczynkowego pracownika młodocianego

Przeczytaj więcej na temat urlopów wypoczynkowych:

Proporcjonalny urlop wypoczynkowy dla pracownika zatrudnionego w ciągu roku kalendarzowego

Czy można wysłać pracownika na zaległy urlop bez jego zgody

Podstawa wymiaru ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy a minimalne wynagrodzenie za pracę

Świadczenie urlopowe, dofinansowanie wypoczynku z ZFŚS, wynagrodzenie urlopowe, ekwiwalent za urlop – 4 przykłady liczbowe z listami płac

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika podejmującego zatrudnienie po raz pierwszy (urlop cząstkowy)

Pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu wypoczynkowego z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku.

Przykład

W spółce BETA zatrudniono pracownika, pana Adama na czas nieokreślony od 1 sierpnia 2023 r. jest to jego pierwsze zatrudnienie po szkole zawodowej. Pan Adam będzie nabywał prawo do kolejnych urlopów cząstkowych: 31 sierpnia, 30 września, 31 października, 30 listopada oraz 31 grudnia. Łącznie do końca roku przepracuje pięć miesięcy, a jego urlop wyniesie 5/12. Z uwagi na posiadany staż pracy pan Adam jest uprawniony rocznie do 20 dni urlopu. Dlatego po każdym przepracowanym miesiącu nabędzie prawo do urlopu wypoczynkowego w wysokości 1,66 dnia (20/12 = 1,66).

Spółka postanowiła przeliczyć 1,66 dnia na liczbę godzin urlopu wypoczynkowego. Dlatego konieczne jest dokonanie obliczenia np. 0,66 x 8 godzin (norma czasu pracy) = 5,28, jest to 5 godzin i 0,28 godziny. 0,28 x 60 minut = 16,8, minut, czyli po zaokrągleniu 17 minut. W związku z tym pracownikowi przysługuje po przepracowaniu miesiąca 13 godzin i 17 minut (8 godzin + 5 godzin i 17 minut).

W praktyce spotkać można również zaokrąglone 1,66 urlopu do 2 dni na korzyść pracownika (pod warunkiem że przyznany w pierwszym roku urlop nie przekroczy przysługującej pracownikowi – proporcjonalnie do liczby przepracowanych w tym roku miesięcy – liczby wolnych dni) lub zaokrąglenie do pełnych godzin.

Czy wykształcenie ma wpływ na długość urlopu wypoczynkowego

Do rzeczywistego stażu zatrudnienia można wliczyć maksymalnie 8 lat (z tytułu ukończenia szkoły wyższej). Jeżeli pracownik pobierał naukę w czasie zatrudnienia, do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się to co jest korzystniejsze dla pracownika.

Przykład

Pan Marcin ukończył szkołę średnią ogólnokształcącą i został zatrudniony przez firmę pana Rafała. Po 4 latach pracy rozpoczął studia, które zakończył po trzech latach uzyskując stopień licencjacki. Zatrudnienie u pana Rafała wynosi 7 lat. Dlatego Pan Rafał okres nauki, a nie studiów wliczy do ustalenia wysokości urlopu wypoczynkowego. Jest to bowiem korzystniejsze.  Zaliczeniu podlegają 4 lata z tytułu ukończenia szkoły średniej oraz 7 lat z tytułu zatrudnienia u danego pracodawcy (10 lat), a w przypadku uwzględnienia okresu nauki w szkole wyższej staż urlopowy wynosiłby 8 lat. Gdyby pan Marcin został zatrudniony po uzyskaniu stopnia licencjata, to po dwóch latach pracy miałby staż wynoszący 10 lat. W związku z tym nabyłby prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego.

W jakim przypadku pracownikowi przysługuje urlop wypoczynkowy uzupełniający

Pracownikowi, który wykorzystał urlop za dany rok kalendarzowy, a następnie uzyskał w ciągu tego roku prawo do urlopu w wyższym wymiarze, przysługuje urlop wypoczynkowy uzupełniający.

Przykład

Pani Hanna w 2023 r. posiada 9 lat stażu urlopowego w związku z czym jej wymiar urlopu wynosi 20 dni. Pani Hanna wykorzystała całość urlopu do końca sierpnia 2023 r. Jednak w miesiącu wrześniu 2023 r. przekroczyła 10-letni staż urlopowy, dlatego nabyła prawo do urlopu uzupełniającego w wymiarze 6 dni (różnica pomiędzy wymiarami 20 i 26 dni urlopu wypoczynkowego) do wykorzystania na zasadach standardowego urlopu. Gdyby jednak Pani Hania nie wykorzystała wcześniej urlopu wypoczynkowego lub wykorzystałaby go tylko w części, zwiększony zostałby wymiar urlopu wypoczynkowego do 26 dni (lub z pomniejszeniem o wykorzystaną wcześniej część).

Jak obliczać urlop wypoczynkowy pracownika zatrudnionego na część etatu

Co do zasady ustalając wymiar urlopu wypoczynkowego dla osoby zatrudnionej w niepełnym wymiarze czasu pracy, należy pomnożyć wymiar etatu przez pełny wymiar urlopu.

Przykład

Pani Maria jest zatrudniona na 1/2 etatu w spółce GAMMA. Swoją pracę wykonuje po 4 godziny dziennie od poniedziałku do piątku. Pani Maria posiada staż pracy powyżej 10 lat, dlatego w 2023 r. przysługuje jej 26 dni urlopu. Jednak przeliczeniu wymiaru, Pani Marii przysługuje 13 dni urlopu. W przeliczeniu na 8 godzin przysługują jej więc 104 godziny w ciągu roku (13 dni x 8 godzin = 104). W związku z tym  jeden dzień jej urlopu będzie odpowiadał jednemu dniowi jej pracy to jest 4 godzinom (zasada, że urlop jest udzielany za dni pracy).

Pani Maria złożyła wniosek o 10 dni urlopu wypoczynkowego i pracodawca naliczył urlop według metody godzinowej. Czyli 10 dni roboczych x 4 godziny (dobowy wymiar czasu pracy pracownicy) = 40 godzin. W związku z tym pani Marii pozostało do wykorzystania 64 godziny urlopu (104 godziny – 40 godzin).

Jak obliczać dodatkowy urlop wypoczynkowy dla pracownika niepełnosprawnego

Pracownikowi niepełnosprawnemu w stopniu znacznym lub umiarkowanym przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni w roku kalendarzowym (poza 20 lub 26 dniami urlopu wypoczynkowego)

Przykład

Pan Andrzej zatrudniony jest w pełnym wymiarze czasu pracy u pani Moniki od 2020 roku. W dniu 1 października 2022 roku. przedłożył pracodawcy orzeczenie o zaliczeniu go do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Posiedzenie zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności miało miejsce 21 września 2022 r. Pan Andrzej nabędzie prawo do pierwszego dodatkowego urlopu wypoczynkowego w wysokości 10 dni z dniem 22 września 2023 r. W zależności od obowiązującej pana Andrzeja normy dobowej, odpowiednio do 70 godzin urlopu (10 dni x 7 godz.) lub 80 godzin urlopu (10 dni x 8 godz.). W przypadku gdyby pan Andrzej podjął pracę u pani Moniki od 1 października 2022 r. i wcześniej nigdzie nie pracował (orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności otrzymał jw.) prawo do dodatkowego urlopu w wymiarze 10 dni nabyłby po przepracowaniu roku, tj. od 1 października 2023 r.

Podstawa prawna: 
  • Art. 152–158 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. 2022 poz. 1510 ze zm.).
Autor: Jakub Pioterek
Jakub Pioterek

Autor: Jakub Pioterek

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Specjalista w zakresie zagadnień związanych z ubezpieczeniami społecznymi.Od kilku lat związany z administracją publiczną.

Numer 275 Maj 2024 r.

Numer 275 Maj 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej