Odprawa dla pracownika powołanego do terytorialnej służby wojskowej

Mariusz Pigulski

Autor: Mariusz Pigulski

Dodano: 5 września 2023
Pytanie:

Zatrudniamy pracownika, który w dniu 15.11.2021 r. otrzymał kartę powołania do terytorialnej służby wojskowej na okres do 31.12.2024 r. Do karty powołania dołączył „Wykaz dni szkolenia w ramach terytorialnej służby wojskowej w 2023 roku”. Według karty szkolenia głównie są dwudniowe i wypadają w weekendy (są to u nas dni wolne od pracy), jednak jedno szkolenie jest 14 dniowe. Jakie jest prawidłowe postępowanie? Czy pracownik musi wypisać mi wniosek na czas 14dniowego szkolenia? Jeżeli tak, to powinien to być wniosek o urlop wypoczynkowy, czy bezpłatny? Kto wypłaca wynagrodzenie za okres tego 14 dniowego szkolenia? Jakie dokumenty są potrzebne do realizacji wypłaty? Pracownik od poprzedniego pracodawcy otrzymał już odprawę po powołaniu. Kolejna odprawa się nie należy?

Odpowiedź:

Pracownikowi nie należy wypłacać odprawy. Zaś na czas szkolenia w ramach terytorialnej służby wojskowej udzielić powinno się urlopu bezpłatnego. Świadczenie pieniężne rekompensujące utracone wynagrodzenie ze stosunku pracy wypłaca dowódca jednostki wojskowej, w której pełniona jest służba terytorialna, na podstawie m.in. stosowanego zaświadczenia pracodawcy.

 Przepisy ustawy z 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny stanowią m.in., że:

  • na czas szkolenia w ramach terytorialnej służby wojskowej pracodawca udziela pracownikowi urlopu bezpłatnego;
  • świadczenie pieniężne rekompensujące utracone przez pracownika wskutek terytorialnej służby wojskowej wynagrodzenie ze stosunku pracy, stosunku służbowego, dochodu z prowadzonej działalności gospodarczej lub rolniczej, stanowi kwota 1/22 całkowitego miesięcznego wynagrodzenia brutto lub dochodu z działalności gospodarczej pomnożona przez liczbę dni pełnienia tej służby w danym miesiącu. Kwota świadczenia za każdy dzień pełnienia służby nie może być wyższa od 1/22 dwuipółkrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw obowiązującego w kwartale bezpośrednio poprzedzającym termin powołania do tej służby, którego wysokość ogłasza Prezes Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski";
  • wspomniane świadczenie pieniężne ustala i wypłaca dowódca jednostki wojskowej, w której pełniona jest służba terytorialna, na udokumentowany wniosek uprawnionego żołnierza, złożony nie później niż w ciągu 3 miesięcy po upływie okresu, w którym terytorialna służba wojskowa była pełniona rotacyjnie, w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku o jego ustalenie i wypłatę;
  • pracownikowi powołanemu do terytorialnej służby wojskowej, należna jest odprawa pieniężna w wysokości dwutygodniowego wynagrodzenia obliczonego według reguł określonych dla ustalania ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, przy czym świadczenie to nie przysługuje w razie ponownego powołania do tej samej służby.

W myśl rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z 20 maja 2022 r. w sprawie świadczenia pieniężnego dla żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową, żołnierzy aktywnej rezerwy i żołnierzy pasywnej rezerwy:

  • podstawę ustalenia wspomnianego wyżej świadczenia pieniężnego stanowi kwota miesięcznego wynagrodzenia otrzymanego przez osobę pełniącą służbę terytorialną ze stosunku pracy lub stosunku służbowego uzyskanego za miesiąc poprzedzający miesiąc, w którym była pełniona służba;
  • na wniosek „powołanej” osoby będącej pracownikiem lub pozostającej w stosunku służbowym, pracodawca wydaje jej zaświadczenie, w którym stwierdza wysokość kwoty ww. świadczenia.

Przepisy nie precyzują metodyki ustalania miesięcznego wynagrodzenia. W tym stanie rzeczy przyjmuje się, że utracony zarobek kalkuluje się na zasadach przewidzianych dla ekwiwalentu urlopowego.

Podstawa prawna: 
  • Art. 306, art. 312 ustawy z 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (tekst jedn.: Dz.U. z 2022 r. poz. 2305 ze zm.).
  • § 3–4 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z 20 maja 2022 r. w sprawie świadczenia pieniężnego dla żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową, żołnierzy aktywnej rezerwy i żołnierzy pasywnej rezerwy (Dz.U. 2022 poz. 1112 ze zm.).
  • § 14–17 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz.U. nr 2, poz. 14 ze zm.).
Autor: Mariusz Pigulski
Mariusz Pigulski

Autor: Mariusz Pigulski

Specjalista w zakresie kadr i płac. Autor licznych opracowań i publikacji z zakresu kadr, rozliczania wynagrodzeń, składek ZUS oraz podatku.

Numer 275 Maj 2024 r.

Numer 275 Maj 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej