Oskładkowanie wszystkich umów zlecenia – jest data

Dodano: 17 kwietnia 2024

Polska w poniedziałek (15 kwietnia) otrzymała z Unii Europejskiej pieniądze pochodzące z pierwszego wniosku o płatność z KPO, czyli 26 mld 964 mln zł. Jest to największy jednorazowy przelew, który wpłynął z Unii do Polski w czasie 20 lat naszego członkostwa w UE. Sprawdź, w jaki sposób wiąże się to z zapowiadanym oskładkowaniem wszystkich umów zlecenia.

Jak podało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, 1 stycznia 2025 r. ma wejść w życie oskładkowanie wszystkich umów zlecenia. Zmiana w tym zakresie jest utrzymana w Krajowym Planie Odbudowy. Realizacja tego punktu jest konieczna, by otrzymać kolejne przelewy w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Pierwszy z nich – jak podaliśmy wyżej – trafił do Polski 15 kwietnia 2024.

Zgodnie z kamieniem milowym A71G KPO wszystkie umowy cywilnoprawne mają podlegać składkom na ubezpieczenia społeczne (emerytalnym, rentowym, wypadkowym i chorobowym). Wyjątkiem mają być umowy zlecenia z uczniami szkół średnich i studentami do 26. roku życia. Reforma zniesie jednocześnie zasadę odprowadzenia składek z tytułu umów cywilnoprawnych od płacy minimalnej.

MFiPR poinformowało, że termin wdrożenia zmiany to czwarty kwartał 2024 r., a wejście w życie nowych rozwiązań to 1 stycznia 2025 r. Od tego dnia składki na ZUS mają być odprowadzane od każdego zlecenia tak jak teraz od każdej umowy o pracę.

Autor: Redakcja Płace w firmie

Numer specjalny 8 Maj 2024 r.

Numer specjalny 8 Maj 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej