Przekroczenie dobowej normy czasu pracy a godziny nadliczbowe

Joanna Suchanowska

Autor: Joanna Suchanowska

Dodano: 18 listopada 2021
Pytanie:

Pracownik pracuje w podstawowym systemie czasu pracy. W poniedziałek zaczął pracę od godz. 6,00 i tydzień przepracował następująco: poniedziałek: 6.00–14.00, wtorek: 6.00–14.00 środa: 6.00–14.00, czwartek: 5.00–13.30, piątek: 5.00-14.00. Jak właściwie wykazać czas pracy i godziny nadliczbowe w karcie pracy oraz w jaki sposób je rozliczyć?

Odpowiedź:

Pracownik może rozpocząć pracę w tej samej dobie pracowniczej. Jednak dojdzie wtedy do pracy nadliczbowej z tytułu przekroczenia obowiązującej pracownika dobowej normy czasu pracy.

Czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę. Doba zaś to 24 kolejne godziny, poczynając od godziny, w której pracownik rozpoczyna pracę zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. Doba pracownicza jest zatem 24-godzinnym okresem liczonym od momentu rozpoczęcia przez pracownika pracy zgodnie z obowiązującym go rozkładem. Jej granicami są wynikająca z rozkładu czasu pracy (harmonogramu) godzina rozpoczęcia pracy i odpowiadająca jej, po upływie 24 godzin, godzina w dniu następnym. Wskazaną definicję stosujemy do wszystkich pracowników, bez względu na rodzaj pracy, jaką wykonują, czy też system lub rozkład obowiązującego ich czasu pracy.

Na uwagę zasługuje to, że przepisy Kodeksu pracy wiążą pojęcie doby pracowniczej nie z godziną faktycznego rozpoczęcia pracy, lecz z godziną, która w ramach przyjętego rozkładu czasu pracy była zaplanowana. A zatem nawet jeżeli dojdzie do sytuacji, w której pracownik rozpocznie wykonywanie pracy o innej godzinie, niż było to zaplanowane, bądź też będzie ją wykonywać w dniu dla niego wolnym od pracy, dla dalszej organizacji czasu pracy wiążąca pozostaje godzina wynikająca z rozkładu czasu pracy (A. Różańska, O pojęciu doby w przepisach o czasie pracy, PiZS 2005, nr 7, s. 28).

Dla rozliczenia czasy pracy wskazanego w pytaniu pracownika zasadnicze znaczenie ma zatem układ obowiązujących go dób pracowniczych. Zakładamy, że pracownika obowiązuje rozkład czasu pracy od poniedziałku do piątku od godz. 6.00 do godz. 14.00.

W takiej sytuacji rozliczenie wykonywanej przez niego pracy w czwartek i piątek powinno wyglądać następująco:

praca od godz. 5.00 do godz. 6.00 w czwartek

powinna zostać wykazana w ewidencji czasu pracy jako praca nadliczbowa wynikająca z przekroczenia dobowej normy czasu pracy oraz rozliczona bądź normalnym wynagrodzeniem powiększonym o 50% dodatek (jeżeli godziny tej pracy nie przypadały na obowiązującą u pracodawcy porę nocną) bądź normalnym wynagrodzeniem powiększonym o 100% dodatek (jeżeli godziny tej pracy przypadały na porę nocną). Pracodawca może również wykonywaną przez pracownika pracę zrekompensować czasem wolnym od pracy, na zasadach określonych w art. 1512 kp. Wskazana praca nadliczbowa powinna zostać wykazana w ewidencji czasu pracy jako wykonywana w ramach środowej doby pracowniczej.

 praca od godz. 5.00 do godz. 5.30 w piątek

powinna zostać wykazana w ewidencji czasu pracy jako dopełnienie obowiązującej pracownika czwartkowej normy czasu pracy. W dobie czwartkowej pracownik przepracował bowiem 7 godz. 30 min. (od godz. 6.00 do godz. 13.30). Natomiast praca od godz. 5.30 do godz. 6.00 w powinna zostać wykazana w ewidencji czasu pracy jako praca nadliczbowa wynikająca z przekroczenia dobowej normy czasu pracy oraz rozliczona bądź normalnym wynagrodzeniem powiększonym o 50% dodatek (jeżeli godziny tej pracy nie przypadały na obowiązującą u pracodawcy porę nocną) bądź normalnym wynagrodzeniem powiększonym o 100% dodatek (jeżeli godziny tej pracy przypadały na porę nocną). Pracodawca może również wykonywaną przez pracownika pracę zrekompensować czasem wolnym od pracy, na zasadach określonych w art. 1512 kp. Wskazana praca nadliczbowa powinna zostać wykazana w ewidencji czasu pracy jako wykonywana w ramach czwartkowej doby pracowniczej.

Podstawa prawna: 

Art. 128 § 3 i art. 129 § 1 ustawy z 26 czerwca1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r. poz. 1320 ze zm.).

Autor: Joanna Suchanowska
adwokat, specjalizuje się m.in. w zagadnieniach czasu pracy oraz wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń ze stosunku pracy, szkoleniowiec
Joanna Suchanowska

Autor: Joanna Suchanowska

Adwokat, specjalizuje się m.in. w zagadnieniach czasu pracy oraz wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń ze stosunku pracy, szkoleniowiec z dużym doświadczeniem prowadzący zarówno szkolenia otwarte jak i zamknięte; autor licznych publikacji z zakresu prawa pracy.
Słowa kluczowe:
godziny nadliczbowe

Numer 275 Maj 2024 r.

Numer 275 Maj 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej