Algorytm nie zdecyduje o zwolnieniu pracownika platformy internetowej

Oskar Sobolewski

Autor: Oskar Sobolewski

Dodano: 26 kwietnia 2024

W dniu 24 kwietnia 2024 roku w Parlamencie Europejskim odbyło się głosowanie dyrektywy mającej na celu poprawę warunków pracy pracowników platform internetowych. Chodzi np. o kierowców i osoby dostarczające jedzenie. Dzięki nowym przepisom pracownicy platform będą mieć prawidłowo sklasyfikowany status zatrudnienia i skorygowanie fikcyjnego samozatrudnienia.

Osoba wykonująca pracę za pośrednictwem platformy nie będzie mogła zostać zwolniona na podstawie decyzji podjętej przez algorytm lub zautomatyzowany system podejmowania decyzji. Cyfrowe platformy pracy muszą zapewnić ludzki nadzór nad ważnymi decyzjami, które mają bezpośredni wpływ na osoby wykonujące pracę na platformie. Dyrektywa wprowadza przepisy, które lepiej chronią dane pracowników platform. Cyfrowe platformy pracy nie będą mogły przetwarzać niektórych rodzajów danych osobowych, takich jak: dane dotyczące czyjegoś stanu emocjonalnego lub psychicznego oraz osobistych przekonań.

Dyrektywa zobowiązuje kraje UE do ustanowienia domniemania prawnego zatrudnienia, od którego można się odwołać, na poziomie krajowym, mającego na celu skorygowanie nierównowagi sił między cyfrową platformą pracy a osobą wykonującą pracę za jej pośrednictwem. Ciężar dowodu spoczywa na platformie. Oznacza to, że to ona musi udowodnić, że nie ma stosunku pracy.

Po opublikowaniu dyrektywy w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej państwa członkowskie będą miały 2 lata na włączenie jej przepisów do ustawodawstwa krajowego. To oznacza, że w połowie 2026 roku kraje UE będą musiały wdrożyć dyrektywę platformową oraz dyrektywę mającą wyeliminować lukę płacową.

Autor: Oskar Sobolewski
Oskar Sobolewski

Autor: Oskar Sobolewski

Prawnik. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Autor pierwszej pracy magisterskiej o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Doświadczenie zawodowe zdobywał m.in. podczas 2-letniej współpracy z ZUS, gdzie zajmował się III filarem emerytalnym i orzecznictwem lekarskim. Współtworzył raport Przegląd systemu emerytalnego – Bezpieczeństwo dzięki odpowiedzialności. Posiada doświadczenie w zakresie doradztwa przy tworzeniu i funkcjonowaniu PPE oraz przygotowaniu produktów PPK
Słowa kluczowe:
zwolnienie pracownika

Numer specjalny 8 Maj 2024 r.

Numer specjalny 8 Maj 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej