Zmiany dla pracodawców w zatrudnianiu obywateli Ukrainy

Oskar Sobolewski

Autor: Oskar Sobolewski

Dodano: 25 kwietnia 2024

Nowelizacja ustawy z 12 marca 2022 roku o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa po konsultacjach społecznych wprowadzi nowe obowiązki dla pracodawców związane z zatrudnianiem osób, które przyjechały do Polski w związku z wojną na terytorium Ukrainy. Nastąpią zmiany w zakresie powiadomienia, jakie musi złożyć pracodawca zatrudniający obywatela Ukrainy. W powiadomieniu o zatrudnieniu obywatela Ukrainy trzeba będzie wskazywać co najmniej minimalne wynagrodzenie o pracę lub minimalną stawkę godzinową.

Jak obecnie można legalnie zatrudniać Ukraińców

Obecnie obywatel Ukrainy, który przebywa w Polsce legalnie, ma swobodny dostęp do polskiego rynku pracy. Oznacza to, że może podjąć legalnie pracę u każdego pracodawcy w Polsce bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę. Jedynym warunkiem jest złożenie elektronicznie powiadomienia przez pracodawcę w terminie 14 dni od dnia podjęcia pracy, za pośrednictwem portalu – praca.gov.pl.

Ponadto, każdy obywatel Ukrainy, który obecnie przebywa legalnie w Polsce, może zarejestrować się jako osoba bezrobotna lub poszukująca pracy, na takich samych zasadach, jak obywatel polski.

Jak będzie można legalnie zatrudnić obywatela Ukrainy po zmianach

Nowa wersja ustawy przewiduje między innymi skrócenie z 14 do 7 dni terminu na powiadomienie PUP o zatrudnieniu obywatela Ukrainy. Projekt przewiduje również wymóg złożenia kolejnego powiadomienia o zatrudnieniu obywatela Ukrainy np. w sytuacji, kiedy zmieniło się stanowisko, zmniejszono wymiar czasu pracy, obniżono miesięczną lub godzinową stawkę wynagrodzenia określoną w powiadomieniu.

Każdy obywatel Ukrainy będzie mógł się zarejestrować w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna w celu szukania pracy. Zachowane zostaną także szkolenia dla lekarzy, pielęgniarek i położnych z języka polskiego.

Zmiany są planowane natomiast w zakresie powiadomienia, jakie musi złożyć pracodawca zatrudniający obywatela Ukrainy.

Powiadomienie od pracodawcy o tym, że zatrudnia obywatela Ukrainy – zmiany

1.

termin na przesłanie powiadomienia przez pracodawcę zatrudniającego obywatela Ukrainy zostanie skrócony z 14 do 7 dni,

2.

pracodawca będzie musiał złożyć kolejne powiadomienie o zatrudnieniu obywatela Ukrainy w sytuacji, kiedy:

  • zmienił się rodzaj umowy pomiędzy podmiotem powierzającym wykonywanie pracy a obywatelem Ukrainy lub
  • zmieniło się stanowisko lub rodzaj wykonywanej pracy, lub
  • zmniejszono wymiar czasu pracy lub liczbę godzin pracy w tygodniu lub miesiącu określony w powiadomieniu, lub
  • obniżono miesięczną lub godzinową stawkę wynagrodzenia określoną w powiadomieniu.

3.

pracodawca będzie musiał wskazywać w powiadomieniu o zatrudnieniu obywatela Ukrainy co najmniej minimalne wynagrodzenie o pracę lub minimalną stawkę godzinową. Dotychczas pracodawcy wpisywali często wynagrodzenie niższe niż minimalne.

Projekt zmian w ustawie z 12 marca 2022 roku o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa po konsultacjach społecznych obecnie znajduje się na końcowym etapie prac rządowych. Wkrótce zostanie skierowany do dalszych prac w Parlamencie.

Autor: Oskar Sobolewski
Oskar Sobolewski

Autor: Oskar Sobolewski

Prawnik. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Autor pierwszej pracy magisterskiej o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Doświadczenie zawodowe zdobywał m.in. podczas 2-letniej współpracy z ZUS, gdzie zajmował się III filarem emerytalnym i orzecznictwem lekarskim. Współtworzył raport Przegląd systemu emerytalnego – Bezpieczeństwo dzięki odpowiedzialności. Posiada doświadczenie w zakresie doradztwa przy tworzeniu i funkcjonowaniu PPE oraz przygotowaniu produktów PPK

Numer specjalny 8 Maj 2024 r.

Numer specjalny 8 Maj 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej