Będzie nowa ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Dodano: 4 kwietnia 2024

W drugiej połowie marca w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawiły się założenia projektu ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Projekt ustawy powinien zostać przyjęty w trzecim kwartale 2024 roku przez Radę Ministrów. Projekt ma wprowadzić zmiany w działaniach publicznych służb zatrudnienia dostosowujących je do sytuacji na rynku pracy. Poznaj założenia do projektu ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia.

Projekt ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia stanowi wypełnienie założeń KPO, realizując część kamienia milowego nr A51G dla reformy pn. A4.1 Efektywne instytucje na rzecz rynku pracy. Ustawa z 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy obowiązuje już od 20 lat i była w tym okresie ok. 200 razy nowelizowana. Założenia, na których oparta jest ta ustawa, stały się w znacznej mierze nieaktualne. Rozwijający i zmieniający się rynek pracy wymusza opracowanie nowych regulacji, które będą odpowiadać na obecne potrzeby osób poszukujących pracy, bezrobotnych oraz przedsiębiorców.

Planowane zmiany w zakresie usług i instrumentów rynku pracy:

  1. Zmiana priorytetów publicznych służb zatrudnienia, nastawienie na rynek, klienta i potrzeby przedsiębiorców.
  2. Bardziej innowacyjne i dopasowane do potrzeb rynku kierunki działania: aktywizacja biernych zawodowo, rolników chcących się przekwalifikować, wspieranie kierunkowe określonych grup, np. osób młodych, seniorów, osób z niepełnosprawnościami, kobiety z dziećmi chcących wrócić na rynek pracy, osób zainteresowanych własnym biznesem, rozwijanie potrzebnych na rynku instrumentów itp. celem zwiększenia współczynnika aktywności zawodowej.
  3. Poprawa efektywności urzędów pracy i trwałości zatrudnienia osób wcześniej bezrobotnych.
  4. Zwiększenie mobilności osób szukających pracy.
  5. Skrócenie czasu poszukiwania pracy.
  6. Lepsza pomoc rodzinom, osobom powracającym na rynek pracy po urodzeniu dziecka, osobom opiekującym się osobami zależnymi (dzieci, starsi rodzice, chorzy itp.).
  7. Wsparcie pracodawców, zmniejszenie biurokracji i obowiązków sprawozdawczych dla przedsiębiorców.
  8. Unowocześnienie i zautomatyzowanie usług urzędów pracy.
  9. Zwiększenie dostępu do Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) osób prowadzących firmy jednoosobowe oraz osób pracujących na podstawie umów cywilnoprawnych.
  10. Uelastycznienie gospodarowania środkami Funduszu Pracy.
Autor: Redakcja Płace w firmie
Słowa kluczowe:
ustawa o rynku pracy

Numer specjalny 8 Maj 2024 r.

Numer specjalny 8 Maj 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej