Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o ochronie sygnalistów

Dodano: 4 kwietnia 2024

W dniu 2 kwietnia 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o ochronie sygnalistów. Aby uzyskać status sygnalisty, konieczne będzie dokonanie zgłoszenia z wykorzystaniem odpowiedniego kanału zgłoszeń bądź zachowanie zasad ujawnienia publicznego. W każdym przypadku wymagane będzie dopełnienie warunków dotyczących rzetelności postępowania sygnalisty oraz wiarygodności zgłaszanych lub ujawnianych przez niego informacji.

Ochroną sygnalistów objęte zostaną osoby, które są zatrudnione w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszają naruszenia prawa w kontekście związanym z pracą.

Ochrona obejmie osoby, które zgłaszają naruszenie prawa niezależnie od podstawy i formy świadczenia pracy lub pełnienia służby. Może to być:

  • umowa o pracę,
  • umowa cywilnoprawna,
  • prowadzenie działalności gospodarczej przez osobę fizyczną,
  • kontrakt menedżerski,
  • wolontariat,
  • staż, 
  • praktyka czy
  • służba wojskowa.

Chodzi także o wykonawców, podwykonawców lub dostawców oraz inne osoby, które zgłaszają informacje o naruszeniach w kontekście związanym z pracą.

Gdy sygnalista dokona zgłoszenia, nie będzie go można pociągnąć do odpowiedzialności. Chodzi w szczególności o prawa autorskie, przepisy o ochronie danych osobowych oraz obowiązek zachowania tajemnicy, w tym tajemnicy przedsiębiorstwa. Przyznanie ochrony będzie możliwe jednak tylko pod warunkiem, że osoba zgłaszająca miała uzasadnione podstawy, aby sądzić, że zgłoszenie lub ujawnienie publiczne jest konieczne do ujawnienia naruszenia prawa.

W przypadku gdy pracodawca zastosuje wobec sygnalisty działania odwetowe, będzie on miał prawo dochodzenia odszkodowania. Wysokość odszkodowania wyniesie nie mniej niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w poprzednim roku. Obecnie kwota minimalnego odszkodowania wyniosłaby 7.155,48 zł.

Redakcja Płace w firmie

Numer specjalny 8 Maj 2024 r.

Numer specjalny 8 Maj 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej